آیا اینستاگرام و واتس آپ برای همیشه فیلتر شدند؟ (زمان دقیق فیلترینگ)

آیا اینستاگرام و واتس آپ برای همیشه فیلتر شدند؟ (زمان دقیق فیلترینگ)

۱۰ میلیون نفر در اینستاگرام و واتس اپ کار میکنند و کلی شغل دراین بسترها مشغول بـه کار هستند و با فیلتر شدن این دو فضای مهم در ایران کلی کسب و کارها از بین رفته اند در ادامه میخواهیم زمان دقیق رفع فیلترینگ اینستاگرام و واتس اپ را برای شـما بررسی کنیم در ادامه سایت هاتم بت را دنبال کنید .

زمان رسمی رفع فیتلرینگ اینستاگرام و واتس آپ 

مهدی اسماعیلی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با برنامه وزارت ارشاد برای معرفی یک پلتفرم قابل اعتماد برای مردم، اظهار کرد: در اتفاقاتی کـه افتاد و تصمیماتی کـه از سوی مراجع امنیتی گرفته شد مهم‌ترین بحث این بود کـه در حوزه سرویس هاي‌ داخلی پلتفرم ها و شبکه هاي‌ پیام رسان، چند مسأله را باید برای مردم تامین کنیم.

وی اضافه کرد: یکی این کـه بـه موجب این تصمیم باید بتوانیم خدماتی کـه مردم لازم دارند در اختیارشان قرار داده شود و نکته بعد این کـه حس اعتماد عمومی را هم داشته باشد کـه بسیار اهمیت دارد.

واکنش نت بلاکس به فیلترینگ و سرعت اینترنت ایران

آلپ توکر، مدیر NetBlocks، بـه The Record گفت کـه از روز جمعه با افزایش ناآرامی‌ها بـه دلیل مرگ امینی، تشدید محدودیت‌هاي‌ اینترنتی را دنبال می کنند. قطعی اینترنت در استان کردستان از روز دوشنبه آغاز شد و عده اي از نقاط تهران پایتخت نیز با اختلال مواجه شدند.

آیا اینستاگرام و واتس آپ برای همیشه فیلتر شدند؟ (زمان دقیق فیلترینگ)

توکر گفت تقریبا قطعی کامل اتصال در نزدیکی زادگاهش در استان کردستان ایران، جایی کـه مراسم تشییع جنازه او برگزار شد و اعتراضات در آنجا متمرکز شده اسـت، وجود داشت.

توکر گفت: «شاید چشمگیرترین آن محدودیت امروز اینستاگرام باشد – ایران قبلاً پلتفرم هاي‌ دیگری مانند توییتر و فیس بوک را برای چندین سال ممنوع کرده اسـت کـه اینستاگرام یک استثنای قابل توجه و یکی از معدود رسانه هاي‌ باقیمانده برای بیان اسـت.

مختل شدن شبکه اینترنتی در ایران

این موضوع اکنون ناپدید شده اسـت، زیرا معیار های NetBlocks نشان می دهد کـه CDN اینستاگرام [شبکه تحویل محتوا] پشتیبان‌ها را نشان میدهد و وب‌سایت در تمام اپراتورهای اصلی شبکه مختل شده اسـت، کـه نشان ‌دهنده فیلتر شدن در دروازه ملی ایران اسـت. این مورد توجه عموم را بـه خود جلب خواهد کرد، بـه ویژه با صحبت کردن نسل جوان ناراضی.»

آیا اینستاگرام و واتس آپ برای همیشه فیلتر شدند؟ (زمان دقیق فیلترینگ)

در حالی کـه بسیاری در ایران طبق معمولً با استفاده از ابزارهایی مانند شبکه‌هاي‌ خصوصی مجازی «VPN» ممنوعیت‌هاي‌ پلتفرم‌هایي مانند توییتر و فیس‌بوک را دور زده‌اند، نوع اختلالات اینترنت کـه در روز چهارشنبه ایجاد شد، بر اتصال «در لایه شبکه» تأثیر می گذارد و بـه طور کلی نمی توان با آن کار کرد. NetBlocks گفت: با استفاده از نرم افزارهای دور زدن یا VPN ها.

چگونه فیلترینگ اینستاگرام و واتس اپ را دور بزنیم ؟

با افزایش اعتراض‌ها بـه این وضعیت، پلتفرم‌هایي مانند اینستاگرام و توییتر بـه نقاط کلیدی تجمع معترضان تبدیل شده‌اند و ده‌ها ویدئو از زنان در حال سوزاندن حجاب‌هاي‌ خود در فضای مجازی پخش می‌شوندبا ادامه اعتراضات بـه مرگ یک زن در بازداشت پلیس در ایران، دسترسی بـه اینستاگرام و واتس اپ مسدود شده اسـت.

هفته گذشته، مهسا امینی 22 ساله پس از دستگیری توسط پلیس اخلاق کشور بـه دلیل “لباس نامناسب” – حجابی کـه بـه نظر میرسد نامناسب بـه سر می‌برد – درگذشت. مقامات هرگونه تخلف را رد می کنند و ادعا می کنند کـه او دچار نارسایی قلبی ناگهانی شده اسـت. با این حال، ازآن زمان تا کنون موجی از اعتراضات در سراسر کشور بـه راه افتاده اسـت و حداقل هشت نفر کشته شده اند.

اکنون، طبق داده‌هاي‌ NetBlocks، مقامات با یکسری محدودیت‌هاي‌ اینترنتی – شدیدترین محدودیت‌ها، بـه گفته این شرکت، از زمان قتل عام نوامبر 2019 کـه بیش از 300 کشته برجای گذاشت، پاسخ داده‌اند.

آیا اینستاگرام و واتس آپ برای همیشه فیلتر شدند؟ (زمان دقیق فیلترینگ)

از آنجایی کـه ترافیک در لایه شبکه مختل شده اسـت، طبق معمولً نمی توان با استفاده از نرم افزارهای دور زدن یا شبکه هاي‌ خصوصی مجازی «VPN» از بلوک عبور کرد.

یکی از سخنگویان متا می گوید: “ما آگاه هستیم کـه مردم در ایران از خدمات اینترنتی قطع شده اند. ایرانی ها از برنامه هایي مانند اینستاگرام برای نزدیک ماندن بـه عزیزان خود، دسترسی بـه اطلاعات بـه موقع و مهم و ماندن در ارتباط با سایر نقاط جهان استفاده می کنند. ما امیدواریم کـه حق آنلاین بودن انها بـه سرعت احیا شود.”

تاریخچه مسدود کردن اینترنت در ایران

ایران یکی از بدترین متخلفان جهان در زمینه قطع اینترنت اسـت ودر طول سال 2021 حداقل پنج بار دسترسی بـه اینترنت را مسدود کرده اسـت.در بیانیه‌اي مشترک، گروه‌هایي از جمله Access Now، PEN کشور آمریکا و گزارشگران بدون مرز از اتحادیه بین‌ المللی مخابرات «ITU» می خواهند کـه از ایران بخواهد اقدامات خودرا بازگرداند.

آیا اینستاگرام و واتس آپ برای همیشه فیلتر شدند؟ (زمان دقیق فیلترینگ)

انها مینویسند: «ما همچنین از دولت ایران می‌خواهیم کـه سیاست ها، عملکردها و قوانینی را مطابق با قوانین بین المللی حقوق بشر وضع کند کـه نقش اساسی اینترنت در اعمال حقوق بشر را بـه رسمیت می شناسد و از خاموشی ها محافظت می‌کند.

«در گذشته، دولت ایران الگوی مشابهی از رفتار ترجیحی و دسترسی پلکانی را نشان داده اسـت کـه در آن مؤسساتی از جمله بانک‌ها، خبرگزاری‌ها، کلانتری‌ها و ادارات دولتی بـه اینترنت متصل هستند، در حالی کـه مردم عادی در ایران از استفاده میکنند. همان ISP ها قطع شده اند. مقامات باید تمام تلاش خودرا برای خاطرجمعی از دسترسی بـه اینترنت برای همه ی در ایران انجام دهند.”

این تعطیلی ها در حالی رخ می دهد کـه وبسایت هاي‌ طرفدار دولت بـه خودی خود دچار اختلال می‌شوند. گروه فعال ناشناس میگوید کـه حملاتی را علیه دو وب‌سایت دولتی و شبکه تلویزیونی دولتی ایران و سایر سایت‌ها انجام داده اسـت.

در بیانیه اي ویدئویی آمده اسـت: “مردم ایران تنها نیستند. Anonymous تا زمانی کـه با حکومت دیکتاتوری و پلیس هاي‌ قاتل مبارزه کنند، دولت ایران را در اینترنت زنده نگه نمی دارند.”

“شـما رسانه هاي‌ اجتماعی و سایر ارتباطات مردم خودرا سانسور کردید تا اطلاعات جنایات خود علیه انها را سرکوب کنید. اکنون Anonymous شـما را می بندد و مردم خود شـما شـما را از قدرت برکنار خواهند کرد.”

آيا اینستاگرام و واتس اپ برای همیشه فیلتر هستند؟

از اینترنت برای انتشار اطلاعات در کوتاه ترین زمان استفاده میشود. اپلیکیشن هاي‌ متعددی مانند اینستاگرام، واتس اپ، توییتر و غیره وجود دارند کـه در اینترنت اجرا می‌شوند و برای انتشار اطلاعات استفاده میشوند.

آیا اینستاگرام و واتس آپ برای همیشه فیلتر شدند؟ (زمان دقیق فیلترینگ)

با این حال، بـه منظور حفظ صلح و امنیت، مواردی وجوددارد کـه دولت تصمیم می‌گیرد دسترسی بـه اینترنت را محدود کند. در ایران هم چنین اتفاقی افتاده اسـت. ایران دسترسی بـه اینستاگرام و واتس‌اپ را مسدود کرده و محدودیت‌هاي‌ شدیدی را برای دسترسی بـه اینترنت اعمال کرده اسـت، زیرا مرگ‌ها پس از شش شب اعتراض بـه مرگ یک زن جوان در بازداشت پلیس اخلاق افزایش یافته اسـت.

دعوت به پلتفرم های ایرانی

خبرگزاری نیمه رسمی فارس گزارش داد: بر اساس تصمیم مسئولان، از عصر دیروز «چهارشنبه» دیگر دسترسی بـه اینستاگرام در ایران امکان‌پذیر نیست و دسترسی بـه واتس اپ نیز مختل شده اسـت. . میتوان دانست کـه واتس اپ و اینستاگرام پس از مسدود شدن سایر پلتفرم ها درسال هاي‌ اخیر از جمله فیس بوک، توییتر، تلگرام، یوتیوب و تیک تاک بیشترین استفاده را در ایران دارند.

آیا اینستاگرام و واتس آپ برای همیشه فیلتر شدند؟ (زمان دقیق فیلترینگ)

آدام موسری، رئیس اینستاگرام در توییتی نوشت: «مردم در ایران از اپلیکیشن‌ها و خدمات آنلاین قطع شده‌اند. وی افزود: “ایرانی ها از اپلیکیشن هایي مانند اینستاگرام برای نزدیک ماندن بـه عزیزان خود، دسترسی بـه اطلاعات بـه موقع و مهم و ارتباط با سایر نقاط جهان استفاده می کنند. امیدواریم حق آنلاین بودن آن ها بـه سرعت احیا شود.”

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، دسترسی بـه اینترنت در ایران بـه شدت توسط فیلترهای دولتی محدود شده اسـت و فقط کسانی کـه VPN دارند می‌توانند بـه محتوای بدون سانسور وبسایت هاي‌ بيرون از کشور دسترسی داشته باشند. از زمانی کـه اعتراضات پس از اعلام حکومت در مورد مرگ مهسا امینی در بازداشت پلیس اخلاق در هفته گذشته آغاز شد، ارتباطات بـه میزان قابل توجهی کاهش یافته اسـت.

سوالات متداول 

آيا اینستاگرام و واتس اپ برای همیشه فیلتر شدند؟ 

میتوان گفت متاسفانه بله و روبیکا جای گزین میشود. 

چگونه میتوان بـه اینستاگرام و واتس اپ وصل شد؟

با وی پی آن و فیلترشکن 

چند میلیون نفر در اینستاگرام کار می کردند؟

۱۲ میلیون نفر

ثبت نام در سایت سیگاری بت